Jelenlegi hely

Gyertyaöntés házilag

November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a halottak napja a keresztény világban. Ezeken a napokon kilátogatunk a temetőbe, és gyertyát gyújtunk szeretteink emlékére.

A boltokban kapható műanyag mécsesek valljuk be nem éppen a legszebbek, a drágábbak pedig inkább otthonra az asztalra kerülnek. Miért is ne készíthetnénk egyszerűen, magunk is mécseseket, amelyet bátran kivihetünk magunkkal a temetőbe és méltó módon emlékezhetünk. 

Gyertyaöntés házilag
Szükséged lesz
Viasz:  fehér vagy színes viasz, de a régi gyertyák maradványait is beolvaszthatod.
Kanóc: a legjobb a fém talpú kanóc, de ha nincs talpa az sem baj. Hurkapálca (vagy egy ceruza) a kanóc megtartásához.
Gyertyaforma:  beszerezhető kreatív boltokban, de egy régi edény, üvegpohár, befőttesüveg is tökéletes a célnak (turiban is lehet kapni csinos darabokat) Szilikon formákba vagy akár üres konzervdobozba is öntheted az olvasztott viaszt.

Az olvasztáshoz: csupán egy edény szükséges ( nem árt olyan, amire már nincs szükséged), vagy konzervdoboz is tökéletes a célnak.



A viaszt vízfürdőben olvaszd fel, azaz tedd a viaszt (pl régi maradék gyertyákat) az   edénybe, és azt tedd bele a vízbe. Addig melegítsd, míg felolvad a viasz. A különböző színű viaszt külön-külön olvaszd fel.

A kanócot tedd abba az edénybe, amibe a gyertyát öntenéd, a fémtalpas része kerül a gyertya aljára. A kanóc végét a hurkapálcára csomózd lazán (csak annyira, hogy ne mozduljon el középről) Ha megolvadt, a viaszból egy picit a fém talpra öntesz és hagyod megdermedni, akkor nem fog elmozdulni, amikor tele öntöd a formát. Ezután az edénybe öntheted a szükséges mennyiségű olvadt viaszt. Ha nincs fémtalpas kanóc, akkor csak lógasd az edénybe a hurkapálcára kötött kanócot.
 
Amennyiben több színt szeretnél egymásra halmozni, várj, hogy az edényben lévő viasz kissé megdermedjen, mielőtt a színeket csíkokban egymásra öntenéd. Ha megdermedés előtt öntöd össze őket, keverednek. Persze lehet ez is a cél.  Ha döntöd az edényt, a színek ferdén dermednek meg.

A viasz megszáradásának ideje függ, a gyertya méretétől és formájától. Várj türelmesen, ezután a formát elég egy kicsit megkocogtatni és máris kicsúszik belőle a gyertya. A szilikont le kell fejtened a kész formáról. Az üvegből pedig ki sem kell venned.
 
 

 
A gyöngy formájú viaszdarabokat vagy gyertyahomokot nem szükséges megolvasztanod, hiszen maga a forma miatt így is különlegesek. Ezeket üveg formába tedd, hogy jól érvényesüljön.
 
Zselés gyertyát a hagyományos öntési technikával készíthetsz. Ehhez gyertyazselére van szükség. Vízfürdőben, nejlonzacskóban kell megolvasztani és javasolt üvegedénybe tölteni, hiszen a zselé ebben mutat a legszebben, és nem áll meg önmagában!
A viasz erre a célra szolgáló színezővel színezhető, a kreatív boltokban találsz ilyet. Az öntőformába szárított virágszirmokat, szárított gyümölcsdarabokat, terméseket, üvegdíszeket, gyöngyöt, kavicsot, kagylót, csillámport, vagy bármi – lehetőleg nem gyúlékony anyagot - tehetsz. Létezik gyertyafestő toll, amivel az elkészült gyertyát tovább díszítheted. Viaszcsíkokkal is dekorálhatsz, vagy a külsejére gyöngyöket, üvegdíszt is ragaszthatsz olvasztott viasszal. 
 
 

Debrecenimami
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére